Zarezerwuj tutaj, z
gwarancją najniższej ceny!
Kołobrzeg jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, a jednocześnie wymienianym w gronie najciekawszych miejsc do odwiedzenia w tej części wybrzeża Bałtyku. Kołobrzeg to nie tylko nadmorski kurort wypoczynkowy, ale też uzdrowisko chętnie odwiedzane przez polskich i zagranicznych kuracjuszy. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu i jakie są największe atrakcje Kołobrzegu?
Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku, gdy w okolicach dzisiejszego kurortu powstała osada, której rozwój opierał się na wytwarzaniu soli. Dziś Kołobrzeg to średniej wielkości miasto, usytuowane u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego, cieszy się międzynarodową renomą zarówno jako nadmorski kurort turystyczny, jak i wyjątkowe uzdrowisko – status ten zawdzięcza występującym w okolicy źródłach wody mineralnej, solanki oraz pokładów borowiny.
Kołobrzeg ma wiele powodów do dumy, a jednym z nich jest bez wątpienia piękna, szeroka, piaszczysta plaża, na którą można wybrać się wraz z czworonożnym przyjacielem. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Gdzie z psem nad morze? Jednak w Kołobrzegu znajduje się znacznie więcej atrakcji, dostępnych nie tylko w sezonie letnim, które przypadną do gustu turystom o różnych preferencjach – miłośnikom zwiedzania, amatorom aktywności czy rodzinom z dziećmi. Zatem co warto zobaczyć w Kołobrzegu?
Słynne molo w Kołobrzegu mieści się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, w pobliżu Parku Zdrojowego i przez wielu jest uznawane za najważniejszą wizytówkę miasta. Pierwotnie istniejący w tym miejscu pomost zbudowano w 1881 roku, ale został on zniszczony w czasie II wojny światowej. Współczesne molo w Kołobrzegu zostało oficjalnie oddane do użytku w 1971 roku i obecnie jest najdłuższą żelbetonową konstrukcją w Polsce. Molo ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. W 2014 roku przeprowadzono generalny remont obiektu, w trakcie którego zainstalowano między innymi iluminację świetlną.
Kołobrzeski port znajduje się u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego i pełni kilka kluczowych funkcji: handlową, pasażerską, rybacką oraz jachtową. Warty zobaczenia jest zarówno sam port w Kołobrzegu, jak i znajdujące się na jego terenie i w okolicy atrakcje. Z samego portu natomiast można wybrać się w rejs statkiem po Bałtyku i przeżyć niezapomnianą morską przygodę, co jest świetną atrakcją nie tylko dla najmłodszych.
Kolejnym charakterystycznym punktem na mapie Kołobrzegu jest latarnia morska. Obecny budynek latarni powstał po II wojnie światowej – wcześniej istniejący obiekt został wysadzony przez niemieckich saperów, ponieważ był doskonałym punktem orientacyjnym dla polskich artylerzystów podczas walk w marcu 1945 roku.
Nową latarnię morską w Kołobrzegu wybudowano w nieco innym miejscu – poprzednia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie – przy wykorzystaniu fundamentów potężnych zabudowań fortecznych. Latarnia stała się pomnikiem zwycięstwa nad Niemcami, a z biegiem lat także jednym ze znaków rozpoznawczych Kołobrzegu.
Od niedawno Kołobrzeg jest też miastem, które może poszczycić się najdłuższą promenadą w Polsce. W styczniu 2023 roku oficjalnie otwarto trzeci odcinek nadmorskiego deptaku, którego modernizacja odbywała się stopniowo od 2009 roku. Promenada nadmorska w Kołobrzegu liczy obecnie blisko 4 kilometry, z czego ponad 3 km stanowi deptak nadbałtycki. Dzięki temu, że biegnie wzdłuż plaży, kilkanaście metrów od brzegu morza zapewnia doskonałe wrażenia i skutecznie zachęca do spacerów i aktywności fizycznej. Na początku 2024 roku w drodze głosowania internauci wybrali nazwę dla deptaku, który teraz nazywa się Promenada Morskich Szeptów.
Miłośnicy historii spędzający urlop w Kołobrzegu powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Patria Colbergiensis, mieszczące się w podziemiach kołobrzeskiego ratusza. Patria Colbergiensis to naprawdę wyjątkowe miejsce – zrodziło się z pasji obywateli oraz miłośników historii i jest organizacją pozarządową, której celem jest popularyzacja kultury w kontekście historii lokalnej.
W Muzeum Patria Colbergiensis można zobaczyć liczne eksponaty związane z historią miasta i twierdzy Kołobrzeg, w tym kolekcję oryginalnych rycin i kartografii, zbiory pocztówek czy systemy broni i uzbrojenia używane podczas poszczególnych oblężeń miasta. Muzeum prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też badawczą, aktywnie uczestniczy w tworzeniu słuchowisk radiowych oraz produkcji filmowych.
Kołobrzeskie podziemia skrywają jeszcze więcej atrakcji. W podziemiach latarni morskiej znajduje się Muzeum Minerałów w Kołobrzegu, w którym można podziwiać eksponaty z całego świata. Kolekcja obejmuje minerały między innymi z Brazylii, Maroka czy Madagaskaru i zachwyca mnogością barw. Większość eksponatów została umieszczona w opisanych gablotach, ale niektóre z nich można nawet dotknąć.
Muzeum Miasta Kołobrzeg mieści się w zabytkowym Pałacu Braunschweigów i prezentuje eksponaty pochodzące ze wszystkich epok jego rozwoju, w tym pamiętających czasy Bolesława Chrobrego czy Bolesława Krzywoustego. Wizyta w muzeum to okazja, by odbyć niezwykłą podróż w czasie. Można tu poznać dzieje kołobrzeskiego solewarstwa i średniowiecznego miasta lokacyjnego, czasy Twierdzy Kołobrzeg, rozwoju Kołobrzegu jako nadmorskiego kurortu wypoczynkowego, aż do okresu walk o miasto w 1945 roku.
Pasjonatów historii z pewnością zainteresuje też ekspozycja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które istnieje od 9 maja 1963 roku. Pierwotnie powstało jako muzeum regionalne, obiekt miał mieć charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski, ale w 1966 roku ostatecznie zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.
W muzeum można poznać dzieje oręża polskiego, które prezentuje ułożona chronologicznie ekspozycja, obejmująca zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą tu zobaczyć broń drzewcową, sieczną, kolną, obuchową i strzelecką, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia, a ponadto zabytki techniki, takie jak słynna maszyna szyfrująca Enigma oraz motocykl Sokół 600.
Na liście atrakcji Kołobrzegu nie mogło zabraknąć miejsca dla Muzeum Bursztynu, które zabiera odwiedzających w podróż od prehistorycznej przeszłości do współczesności, pełną bursztynowych odkryć, legend, właściwości. Ekspozycja obejmuje kolekcję bursztynów, w tym imponujący rozmiarami okaz o wadze 2,2 kg, oraz biżuterię i przedmioty użytkowe wykonane ze złota Bałtyku. W muzeum można zobaczyć zarówno średniowieczny, jak i współczesny zakład szlifierski oraz przeżyć przygodę z poszukiwaniem bursztynu w piasku.
Kolejnym ważnym na historycznej mapie Kołobrzegu punktem jest Skansen Morski. To obiekt Muzeum Oręża Polskiego, którego uroczyste otwarcie odbyło się w sierpniu 2013 roku. Koncepcja jego utworzenia narodziła się w związku z brakiem miejsc postojowych w kołobrzeskim porcie oraz rosnącymi kosztami utrzymania okrętów muzealnych na wodzie. Kołobrzeski Skansen Morski prezentuje dwa wyslipowane okręty, czyli stojące obecnie na lądzie, jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP Burza, uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie nad morze z dziećmi jechać, Kołobrzeg i okolice to dla Ciebie znakomita propozycja. Oprócz wymienionych powyżej atrakcji w kurorcie znajdziesz też inne miejsca, w których możesz liczyć na wyśmienitą rodzinną rozrywkę. W takim razie co zobaczyć w Kołobrzegu z dziećmi?
Kołobrzeg może poszczycić się nie tylko najdłuższą promenadą w Polsce, ale też jedyną w swoim rodzaju wystawą żywych myszek. Miasto Myszy w Kołobrzegu to obiekt edukacyjny, promujący wiedzę na temat behawioryzmu tych małych gryzoni, który odczarowuje te niezwykłe zwierzęta. W Mieście Myszy odkryjesz fascynujący świat gryzoni przedstawiony w baśniowej scenerii, poznasz zaskakujące fakty z ich życia i dowiesz się, co lubią jeść czy jakie mają zwyczaje.
Okolice kołobrzeskiego portu to gratka nie tylko dla miłośników zwiedzania – w jego pobliżu znajduje się Ukryta Kraina, w której wspólnie z pociechą możecie uczyć się przez zabawę. Ukryta Kraina w Kołobrzegu to wyjątkowa wystawa interaktywna, gdzie na powierzchni ponad 400 m2 stworzono świat pełen czarów i przygód. Dzięki magicznej różdżce, którą otrzymuje każdy zwiedzający, będziecie mogli ożywić ten świat i poznać zamieszkujące go postacie, w tym zabawnego Pana Wiewióra, olbrzymiego 5-metrowego krokodyla Zębusia, wróżki, skrzaty i krasnale.
Szukającym ciekawych miejsc na rozrywkę dla całej rodziny, możemy polecić też wizytę w Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu. Znajdziesz tu doskonale odwzorowane figury woskowe znanych osób – aktorów, wokalistów, polityków czy sportowców, a ponadto bajkowe i piękne prezentacje dla dzieci. To świetne miejsce, by zrobić sobie niezapomniane zdjęcia ze sławnymi postaciami!
Kołobrzeg cieszy się ogromną popularnością wśród polskich i zagranicznych turystów, jednak coraz większe uznanie zdobywają też okolice słynnego kurortu. Wyróżnić należy tu przede wszystkim Grzybowo – niewielką nadmorską miejscowość, leżącą niespełna 8 kilometrów od centrum Kołobrzegu i około 300 metrów od brzegu Bałtyku. To fantastyczne miejsce dla osób, które podczas urlopu preferują spokojniejszą atmosferę i wolą wypoczywać z dala od zgiełku kurortu i tłumu turystów, ale zarazem nie chcą całkiem rezygnować z możliwości i atrakcji oferowanych przez większe miasto.
Plaża w Grzybowie jest prawdziwą chlubą miejscowości – zachwyca nie tylko naturalnym pięknem i drobnym, złocistym piaskiem, ale też szerokością, która dochodzi do nawet 50 metrów. Co więcej, na wysokości Grzybowa wody Bałtyku tworzą niewielką Zatokę Grzybowską, która wcina się w ląd na około 800 metrów. To sprawia, że woda w tym miejscu jest z reguły cieplejsza, morze płytsze i pozbawione kamieni, a fale znacznie mniejsze.
Właśnie tutaj znajduje się też Saltic Resort & SPA – luksusowy hotel w Grzybowie koło Kołobrzegu. Resort oferuje gościom wysoki standard zakwaterowania w pokojach i apartamentach, baseny rekreacyjne wewnętrzny i zewnętrzny, kompleks saun, bogate menu SPA, udogodnienia dla rodzin oraz atrakcje dla dzieci – salę zabaw czy program animacyjny. Saltic to jednocześnie obiekt przyjazny zwierzętom – na niezapomniany urlop w Grzybowie możesz więc wybrać się wraz z całą rodziną, również czworonożną!
Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności. Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez SALTIC Blachowski Szafrański spółka komandytowa, Al. Witosa, 00-710, Warszawa Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w .